top of page

הבלוג שלי

final logo avital-01.jpg
  • Writer's pictureAvital Ben-Gil Katz

צפון יוון - טיול משפחות

חודש אוגוסט.

יוון מדינה גדולה (מאוד) מגוונת בנופיה ויפהפיה בכל היבט. פגשנו אנשים אדיבים גם כשמרביתם אינם דוברי אנגלית עדיין תמיד שירותיים עם חיוך. אוכל שתמיד ריגש והנופים הו הנופים – מי שחפץ בכחול ומי שחפץ בירוק או מי שחפץ בכחול וירוק ימצא את מה שמדוייק לו.


כחול וירוק

אזהרה: הנסיעות ארוכות ומפותלות ולא תמיד ניתן להשתמש בכבישי אגרה (שהם גם פחות מעניינים). מומלץ להצטייד בשקיות הקאה ובמגבונים מתכלים. לכולם!!! ולמי שיש פחד גבהים כמוני מומלץ לעצום עיניים מדי פעם. אם אתם מתוכננים לנסיעה ארוכה בשעות הבוקר מומלץ לא לאכול קורנפלקס או שוקו או גם וגם (בדגש על הילדים). במרכזי קניות בערים הגדולות או לצד הדרך תוכלו למצוא רשת בשם "ג'מבו" (כמו מקס סטוק) חנות עם מחירים זולים מאוד. שם ניתן לרכוש כריות צוואר לנסיעות הארוכות, שקיות הקאה וגם צידניות זולות לשמירה על מזון לנסיעות הארוכות ועוד פיצ'יפקעס לילדים או מזכרות.

נחתנו בלילה באתונה עם טיסת אליטליה – כרטיס טיסה לאדם בחודש אוגוסט כ-200 $. בשדה המתין לנו נהג מונית גדולה שהזמנו מראש במייל – אשר לקח אותנו לדירה חמודה ובסיסית ממש מתחת לאקרופוליס להעביר את הלילה. The Acropolis Apartment את הדירה בחרנו שתהיה ממוקמת בסמוך לסוכנות המכוניות (אחד מסניפיה) כך שנוכל ללכת ברגל עם הכבודה היישר אל הסוכנות והמכונית שהוזמנה מראש. בדיעבד זאת היתה החלטה חכמה מאוד. אל הדירה חזרנו גם ללילה האחרון באתונה. מתחת לדירה מגוון מסעדות ובתי קפה למרות שבדירה ישנו גם מטבחון מאובזר ומכונת כביסה.

נסיעה לחבל אבריטניה

חבל אבריטניה נחשב השוויץ של יוון ואכן זה כך. רכסי הרים מכוסים בעצים מחטניים מסוגים שונים, אוויר צלול וצונן יחסית לחודש אוגוסט, מקורות מים בשפע. אושר גדול. איזור פחות מתוייר ביחס לאיזורים האחרים ביוון.העיירה גברוס


היום הראשון: הצימר שלנו שכן בעיירה גברוס. סה"כ 3.5 שעות נסיעה מאתונה. הדרך לשם כללה סימוני דרך של ערים גדולות יותר וכמה כבישי אגרה – משום שה GPS לא תמיד קולט את הכפרים הקטנים הומלץ לנו לסמן את הערים הגדולות או הבינוניות כסמני דרך. הגענו לצימר משפחתי חמוד ואסתטי בעיצוב פנים מקומי נעים וצנוע. הצימר גובל ביער ולו גם בריכת שחייה . חיסרון: אין מזגנים ומאוווררים והיה מעט מחני בלילה, בעייתי לישון עם חלון פתוח שמא תיכנס מהיער חיה לא מזוהה דרך החלון. המזרנים הלא נוחים זכורים לי עד היום... ארוחת הבוקר היתה חביבה.


בעיירה הקטנטנה יש טברנה וחצי. ללא ציפיות הלכנו לאכול שם. לא היתה שם נפש חיה מלבד משפחה מקומית. האוכל היה מושלם ברמות של פליאה גדולה עד כדי התרגשות מצד ילדינו הבררניים. מתחת למסעדה זרם לו נחל מקומי ולצידו מוקמה חוות טרוטות טריות לכל דורש. העיירה אמנם קטנטנה ואינטימית ועדיין נעים להסתובב בסמטאותיה ובין הבתים ולחוש את חיי הכפר ביתר שאת.

· דרומית לגברוס – מפגש נהרות. על הגשר צהוב מומלץ לעצור ולרדת למטה לנהר לטיול קצרצר.

· בעיירה PROVSOS. מומלץ לעצור ולבקר במנזרים כניסה חופשית. המנזרים מצד שמאל.

· מהמנזרים מומלץ להמשיך בכביש עד חציית הנחל. ליד חצית הנחל 2 שלטים אחד מפח ואחד מעץ שלט הפח ביוונית. שלט עץ באנגלית – MAVRI SPELIA מערה שחורה. השארנו את הרכב ועשינו טיול הלוך חזור למערה באותו מסלול. המסלול חלקלק ולכן מומלץ מאוד להיזהר מהחלקה ולא לצעוד עם כפכפים. באמצע הדרך (לפני המערה) יש מפל ובריכת שכשוך. כדאי להביא בגדי ים. אורך 20 דקות לכל כיוון.

· ישנה אפשרות לצאת לעיירה הסמוכה שנקראת MEGALO CHORIO. במרכז היישוב ישנו מגרש חנייה גדול ממנו יוצא שביל הליכה קצר של 10-15 דקות בתוך נחל. מעל החניה ישנה גם טברנה נחמדה מאוד לארוחת ערב. נשארנו נאמנים למסעדת הכפר. ולא טעינו.

· מי שמחפש אקסטרים לילדים בחבל זה ישנו "פארק סלון" – קיבלנו המלצות. לא הלכנו.

היום השני – חבל אבריטניה

טיול ג'יפים ליער הגשם. הוכתר כאחד משיאי הטיול עוד בתחילתו. הג'יפ מגיע לצימר עם דיוניסוס הוא גם הנהג וגם המדריך הנהדר. עלות של 30-35 יורו לאדם. נסיעה של כשעה וחצי ליער הגשם.


כל העולם כולו גשר צר מאוד - עברנו מתחתיו

לאחר שהגענו לשמורה צעדנו כ- 45 דקות הליכה שחלקה בתוך מים. היינו לבדנו ממש במסלול המרהיב הזה שכאמור היה אחד משיאי הטיול. פגשנו רק משפחה אחת שהיתה איך לא? מישראל... מומלץ להביא בגדים להחלפה ונעלי הליכה, מגבות אוכל ומים.


לאחר של הליכה של כ 45 דקות בתוך המים מגיעים לאיזור של מפלים. אם עומדים מתחתיהם מרגישים כמו במקלחון ענקי של אלוהים. ואם מסתכלים טוב טוב על קרני השמש המשתברות במפלים רואים קשתות מופלאות. קסם כבר אמרנו? בערב כשחזרנו עייפים ומרוצים נסענו לעיר קרפרניסי לארוחת ערב.
מנוחת הצועדים הרטובים


היום השלישי-החמישי: נסיעה לחבל זגורייה

יציאה לזגורייה כדאי לצאת מאוד מוקדם בבוקר.

לאחר נסיעה של כמה שעות טובות ושאלות חוזרות ונשנות מהילדים: "מתי מגיעים" עם כמה עצירות התרעננות בדרך, נוף אלוהי עוצר נשימה תרתי משמע הגענו לכפר/עיירה Papigo.


רעפי הצפחה האופיינים לאיזור Papigo


הצימר "אסטרקה" חמוד ביותר. הבן של בעלת המקום סטברוס עושה גם רפטינג בנהר (לברר עלויות וזמנים) ולכן חברנו אליו ואת כל המידעים שרצינו לקבל קיבלנו ממנו. אמנם הוא מתנהג כמו מ"כ בצבא ויודע כמה מילים בעברים אבל הסתדרנו מצויין.


הרי אסטרקה מבט מהצימר בפאפיגו


טברנות בכל פינה - פאפיגו


העיירה מלאה בתיירים ובמסעדות מקומיות מעולות. כל טברנה שתבחרו תיהנו. בדוק!

ככלל, מומלץ להתייעץ עם בעלי הצימרים בנוגע לפעילויות באיזור.

· 2 כפרים MEGALO PAPIGO – הנמוך יותר וגדול יותר. הכפר השני MICRO PAPIGO גבוה יותר וקטן יותר. אל הכפר הגבוה עלינו ערב אחד רגלית עד לבית קפה/מסעדה על קצה ההר הגבוה ועל כן שמה 1700 כגובה ההר. לראות משם את השקיעה זאת חוויה מפעימת לב עם קפה הפוך די טוב ופאדג' שוקולד נוזלי ומנחם.


בית קפה בגובה 1700 מטריםבבוקר יצאנו לטרק רגלי בהרי האסטרקה (יש שם גם פעילויות אקסטרים של טיילים מיטיבי לכת – לא בשבילנו). ההליכה בחורש, ובכפרים עתיקים מאבני ציפחה, והנופים הנשקפים מסביב מומלץ ביותר לכל אדם ששואף למעט אושר או הרבה. כדאי לוודא היטב במרכז המידע למי מותאמים המסלולים משום שהמצוקים גבוהים מאוד ומסלול לא מתאים לחתך מסויים עלול להיות מסוכן.


טרק בטבע - הרי אסטרקה

הליכה רגלית בכפר לכיוון הטרק בהרים


בעלייה לכיוון פאפיגו לאחר הכפר אריסטי ARISTI מגיעים לגשר – שם מתחיל מסלול ראפטינג בנהר הוידאומטיס. הראפטינג עם סטביוס היה מהנה מאוד. כאמור הוא נתן לנו הוראות כמו מ"כ בצבא ובעברית, המים טורקיזיים צלולים וקפואים ברמות של קיפאון מוחי, המים בנהר שקטים ובטוחים.

פסיפס על גזע עץ עתיק בדרך חזרה מהראפטינג

משסיימנו את הראפטינג בחרנו לאכול בטברנה המקומית בסוף המסלול בכפר קלידוניה ולחזור ברגל את מה ששטנו. אפשר גם לחזור במונית. מדובר במסלול יחסית מישורי ליד הנהר ללא כניסה למים. לקח לנו כשעתיים עם קיטורי הילדים ומריבות בדרך אבל בסופו של דבר היה משתלם. הרכב חיכה לנו בנקודת התחלת הראפטינג בנהר הוידאומטיס. חשוב מאוד להצטייד בבקבוקי מים לדרך חזרה (אפשר לרכוש במסעדה בסוף המסלול כדי לא להיסחב בראפטינג עצמו).

בנוסף - בין מגלו פפיגו למיקרו פפיגו יש ערוץ של נחל מצד שמאל של הכביש שניתן להתרחץ בו במידה ויש מים.


גם תיבות הדואר הופכות לפריט עיצובי שיקי בכפר נידח


נסיעה ממגלו פפיגו דרך אריסטי לכפר מינידנדרי. זהו כפר תיירותי נחמד שבו טברנות, בתי קפה ומנזר, מוזיאון מלאכת יד, טווית חוטים. יש הרבה חנויות של מזכרות. גם כאן תיירים רבים מציפים את הסמטאות וזה מעט מקלקל את חווית האותנטיות.ממינידרנדי ממשיכים לנקודת תצפית שנקרת OXIA עוצרים בחניה. והולכים כ- 150 מ' ישר עד נקודת התצפית יש שלט בעברית "לא להמשיך". תצפית יפהפיה ועוצרת נשימה. המרחק ממינידנדרי לנק' התצפית 6 ק"מ.


הדרך לתצפית מלאה הפתעות יפות כמו זו


כקילומטר לפני התצפית עוברים ביער אבני הצפחה שהוא גם מרשים מאוד.

שמנו פעמינו גם לעבר הכפר KIPI. שם ישנה מערכת גשרים עתיקים שאף מאפשרים לצעוד עליהם. הגשרים עתיקים ויפים מעל נחלים טורקיזיים. מומלץ בחום.


היום השישי: מטאורה – הכפרים התלויים

הגעה מפפיגו לקלמבקה Kalampáka – בערך שנתיים נסיעה.

ביום זה עוברים בעיר הגדולה של האיזור שנקראת יואנינה. מי שממש רוצה לעשות קניות אפשר לעצור בה (דילגנו). העיר יואנינה היוותה נקודת שילוח מרכזית של יהודים אל מחנות ההשמדה בתקופת השואה. מומלץ להרחיב הידע על כך.

הזמנו חדרים ב Zozas Rooms . מלון חמוד, קיטשי מאוד . עיצוב פנים טעון שיפור ברמת העומס הויזואלי. המקום נקי וארוחת הבוקר נדיבה. מיקום מושלם. ממש ליד המלון ישנה מסעדה מצויינת שם אכלנו את המוסקה וקציצות הקישואים הטובות ביותר שיש. בחצר הטברנה יש מעשנת בשרים. "סטפאנוס" שמה.


במלון - קיטש במיטבו אך חינני עד מאוד


· לפני הגעה לקלמבקה כדאי להכניס לוויז את הכפר קסטרקי משם עולים למנזרים. המנזרים פתוחים 9:00-18:00.

· המנזר הגדול ביותר סגור ביום שלישי.

· המנזרים יפהפיים – דגמנו חלק מהם. שוב, הקושי הוא בחודש אוגוסט גם עם החום היווני וכמות התיירים האינסופית. במנזרים נותנים לנשים ולילדות כיסוי גוף וראש מפאת כיבוד האתר.

תצפית אל עבר המנזרים התלויים במטאורה


· בערב, לאחר הארוחה אצל סטפאנוס, נסענו לצאת לעיר הסמוכה Kastraki לקנח בגלידה מקומית. היה ממש נעים להסתובב שם ברחוב המרכזי. מסעדות שוקקות חנויות מזכרות פתוחות עד שעה מאוחרת ועוד. אפילו מצאנו שם חנות סנדלים יוונית נהדרת ושיקית ורכשנו שם כמה זוגות סנדלים בסגנון יווני שיקי במחיר שווה לכל נפש.
חם במטאורה - עוד פנינה על אם הדרך


היום השביעי-תשיעי– נסיעה לחבל פיליוןנסיעה ממטאורה לפיליאון אורכת כ-3 שעות. מומלץ לשים בוויז את העיר וולוס ולפני וולוס להכניס זאגורה Zagora שם נמצא הצימר. הדרך לשם פתלתלה ועקלקלה לא לבעלי לב חלש וקיבה רגישה. טיפ: מי שמתכנן להגיע רק לחבל פיליאון בימי הקיץ יש טיסות ישירות מהארץ לעיר וולוס. יכול לחסוך שעות של נסיעה. כדאי לבדוק גם נחיתה בסלוניקי אולי גם יותר ישתלם מאשר לנחות באתונה.

הצימר Archontiko Stamou במבנה לשימור יפהפה, עיצוב הפנים מוקפד ובטעם עד רמת הפרט הקטן ביותר. ארוחת הבוקר משובחת והשירות והטיפים שמספק בעל המקום מצויינים. רק מציינת שבגלל ההקאות המרובות, הדרכים הפתלתלות ומריבות הילדים הגעתי לצימר היפהפה הזה, ששמרנו אותו בסוף לפינוקים, עם גב תפוס ברמה של גרגמל. נאלצתי לקנות וולטרן ביוונית ולהישאר בפוזיציה של סימן שאלה עד חזרתנו ארצה. כדאי לשאול את בעל הצימר על מסעדות מומלצות. מה שהומלץ לנו על ידו היה בול בפוני. בערב הראשון נסענו בהמלצתו לטברנה על המים עם דיונונים מיובשים על חבלים. האוכל כל כך טרי וכל כך מדוייק והאווירה מושלמת שבא לבכות מאושר. גם בעיירה זאגורה עצמה בעל הצימר שלח אותנו למסעדה מקומית של מאמא שמכינה מה שבא לה. התפריט זה בעצם ביתה שמדקלמת את המנות היומיות. כל מה שהזמנו היה שירה בפה. פרחי קישואים, קציצות פריכות ועוד מנות מופלאות מלאות באהבה.טברנה טיפוסית על חוף הים


ביקור בעיירה צ'גרדה TSAGARADA. יש שם כנסייה ובחצר הכנסייה עץ בן 1000 שנה. אפשר לטפס עליו. בפועל העץ הוקף בתיירים וילדים והיה קשה להגיע אליו או שלא היה לנו חשק בשל העומס.· בנסיעה דרך כביש החוף לפני צ'קרדה מומלץ לעבור דרך הכפר צמוחרי NTEMOVCHARI לא חובה.

· אחרי צ'קרדה יורדים לחוף מילופוטמוס אחד החופים היפים ביוון. צוקים שמגיעים למים. הכניסה לחופים חופשית ואין מציל. לא תמיד אהבתי את זה במיוחד בשעות בין ערביים כאשר הרוח מתגברת.· בדרך הגעה לזגורה מומלץ לעבור דרך הכפר מקריניצה MAKRINITSA. יש מגרש חניה ענק מחוץ לכפר מוצל בעצי חורש. אין כניסה עם רכבים לכפר. כפר יפהפה.

הערות: ישנו קושי רב למצוא חניה בחופים בחודשי הקיץ העמוסים. מי שרוצה קצת אוויר שייקח מלון בפיליון בהרים ולא על החוף. הירידה לרחצה בים במהלך היום בלתי אפשרית מחמת העומס האנושי. בשעות הערב זה רגוע יותר.


היום העשירי - נסיעה לאתונה (6 שעות נסיעה)

נסיעה ארוכה ביותר דרך כבישי אגרה הביאה אותנו היישר אל סוכנות המכוניות שם החזרנו את הרכב ושמנו פעמינו ברגל אל הדירה שהלינה אותנו בלילה הראשון באתונה.יצאנו לתור את אתונה לכמה שעות עד הלילה. לקחנו רכבת תחתית אל הפלאקה. סיירנו בחנויות ובסמטאות. טעמנו מעט מהעיר המקסימה הזאת ובאישון ליל נהג המונית לקח אותנו בחזרה לשדה התעופה.

יוון השאירה טעם של עוד. ברור שלהתראות.

84 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page